POZOR: KAMENNÁ PRODEJNA BUDE MÍT OD 6.9. DO 13.9 ZAVŘENO

Jak správně změřit délku/šířku/typ chodidla

Pro správný výběr nejen barefootových bot, je vždy důležité změřit správně a pečlivě dítěti nohu. Toto se doporučuje opakovat každých 14 dní, jelikož dětem nohy rostou velice rychle a kolikrát i skokově a pak by je boty mohly tlačit. Na základě těchto měření pak vybíráme boty. U každé boty v naší nabídce je vždy uvedeno, na jaký typ chodidla je vhodná a též v popisu naleznete velikostní tabulku s rozměry vnitřní délky a vnitřní šířky boty. Pokud byste si však nebyli jistí správným výběrem, rádi Vám pomůžeme, takže nás neváhejte kontaktovat. :-)

5 parametrů, které nás zajímají:

1) délka nohy

2) šířka nohy - normální/úzká/široká

3) nárt - normální/úzký/vysoký

4) šíře paty - normální/úzká/široká

5) je palec dominantní (je nejdelším prstem na noze) či je jiný prst na noze nejdelší?

 

ZMĚŘENÍ DÉLKY A ŠÍŘKY

Nejlépe se mi osvědčil způsob nalepit na zem někam ke zdi izolepou papír A4. Poté postavit dítě patou (měříme naboso) ke zdi tak, aby stálo plnou vahou na noze a tudíž ji plně zatěžovalo stejně tak, jako bude v botě. Pokud krčí prstíky, tak mu je narovnejte a udělejte tužkou čárku před nejdelším prstem, což nemusí být vždy palec. Pro změření šírky postavte dítě bokem ke zdi a malíkovou hranu nohy opřete o zeď a u palcové hrany uděláte čáru. (měříme v nejširší části nohy, což je část plosky těsně, kde končí prsty).

Je vhodné změřit šířku i v ponožce, kterou bude dítě v botě nosit. Tenká ponožka nepřidá až tolik, ale zimní, teplá už může přidat pár mm navíc. Je důležité změřit obě nohy. Rozměry se můžou lišit u každé nohy, je to naprosto normální a velice běžné, nikdo nemá nohy stejně dlouhé a široké. Při výběru bot bereme v potaz rozměry větší nohy a dle nich vybíráme velikost. Pokud máte neposedné dítko :-) a první varianta měření není úplně možná, pak doporučuju zkusit změřit např. v krabici od bot, kdy si do ní dítě stoupne tak, se se dotýká jak patou, tak boční stranou krabice a Vy už jen uděláte čárku před palcem a na druhé straně pro rozměr šířky. 

Výsledek měříme nejlépe pravítkem.

 

ÚZKÁ/NORMÁLNÍ/ŠIROKÁ NOHA???

Najdete v následující tabulce, když spočtete poměr délky nohy a šířky  (např. noha dlouhá 14 cm a široká 6 cm - spočteme 14:6 = 2,33 - normální noha)

  Poměr délky a šířky
Délka nohy Velmi široká Širší Normální Úzká
<13   <2,15 2,15-2,3 >2,3
13-16 <2 2-2,25 2,25-2,5 >2,5
16-20 <2,2 2,2-2,4 2,4-2,65 >2,65
>20 <2,4 2,4-2,6 >2,6 NA

 

Nárt měříme pohledem, zda se nám jeví jako vyšší "tlapička" , či nižší "ploutvička" placatá.

To samé u paty, též pohledově, zda se nám jeví špíše úzká, než široká.

 

NADMĚREK

Prostor před prsty v botách. Je to rozdíl mezi délkou nohy a vnitřní délkou bot, který je důležitý pro práci nohy a u dětí pro růst nohou.

Obvykle se doporučuje následující nadměrek na délku:

 ·         začínající chodec - do 1cm (6mm pro růst a 6mm pro pohyb prstů)

 ·         zkušenější chodec do -1,5cm

 ·         zimní boty 1,5 – 1,7cm (kvůli silnějším ponožkám)

Pokud má dítě nadměrek méně, než 6mm, je třeba pořídit nové, větší boty.

Co se týče nadměrku do šířky, neměl by být méně, než 1mm na každé straně, nejlépe těch 2-3mm po každé straně. (např. dítě, které má nohu dlouhou 14cm a širokou 6,2cm by mělo mít ideální rozměr boty s vnitřní délkou 15cm a vnitřní šířkou 6,6 cm). Pokud bota správně drží v patě a nevyzouvá se, je možné zvolit i širší model. Prstům to nevadí, pokud mají více prostoru do šířky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...